خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
نيچه‌ : آنچه‌ انساني‌ را والا مي‌سازد، نه‌ شدت‌ احساسهاي‌ والا، كه‌ مدت‌ آنهاست‌.     ::    بودا : رهرو سرشار از شادي‌، سرشار از ايمانِ به‌ آموزه‌ي‌ بودا، به‌ راه‌ آرامش‌ خواهد رسيد.     ::    بودا : رهرو سرشار از شادي‌، سرشار از ايمانِ به‌ آموزه‌ي‌ بودا، به‌ راه‌ آرامش‌ خواهد رسيد.     ::    نيچه‌ : مردم‌ دنياي‌ امروز به‌ واسطه‌ي‌ مهجوريتي‌ كه‌ نسبت‌ به‌ مصطلحات‌ ديني‌ مسيح‌ پيدا كرده‌اند، ديگر قادر نيستند علو و عظمت‌ وحشت‌آور مفهومي‌ را كه‌ كلمه‌ رمز و معماي‌ «خداي‌ روي‌ صليب‌» در ذهن‌ و ذوق‌ مردمان‌ عهد عتيق‌ داشت‌، احساس‌ كنند.     ::    دكارت‌ : وقتي‌ كه‌ خداوند ما را خلق‌ مي‌كرد، تصور فطري‌ خودش‌ را در ذهن‌ ما، مهر نمود.     ::    راسل‌ : از نظر من‌ بهترين‌ كاري‌ كه‌ در فلسفه‌ و روان‌شناسي‌ در قرن‌ حاضر انجام‌ شده‌، در آمريكا صورت‌ گرفته‌ است‌... و اين‌ امر به‌ طور كلي‌ نتيجه‌ كار جيمز و ديويي‌ مي‌باشد.     ::    ويتگنشتاين‌ : فلسفه‌ نشانگر امر ناگفتني‌ خواهد بود، بدين‌ طريق‌ كه‌ امر گفتني‌ را به‌ روشني‌ باز مي‌نمايد.     ::    مولانا : نردبان‌ خلق‌، اين‌ ما و مني‌ است‌/ عاقبت‌ اين‌ نردبان‌، افتادني‌ است‌/ هر كه‌ بالاتر رود، ابله‌تر است‌/ كاستخوان‌ او بتر خواهد شكست‌     ::    دكارت‌ : وقتي‌ كه‌ خداوند ما را خلق‌ مي‌كرد، تصور فطري‌ خودش‌ را در ذهن‌ ما، مهر نمود.     ::    بودا : آن‌ كس‌ كه‌ داراي‌ روحيه‌اي‌ متزلزل‌ است‌، آيين‌ حقيقي‌ را نشناسد.
آرشيو کاريکاتور

لعنتی ؟

در پیوند با این کاریکاتور لطفا به این سوال پاسخ دهید : 
فرق فیلسوف و حکیم در چست ؟
(طرح از اسلیک 2007)

کد مطلب: 1136

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين
 

msp70000@yahoo.com
نه! من فكرميكنم اين بيانگر اين حقيقت است كه انسان ها از انتخاب كردن ميترسند ُ از اينكه مسئوليت رفتارشان را بعهده بگيرند ميترسند . آنها از اين كه عمل كنند و مسئوليت اعمالشان را بپذيرند ميترسند . پس دوست دارند در همان حد حرف زدن و ايده دادن باقي بمانند.
اين آقاي فيلسوف كه حتما سعي ميكند هرطور شده از نسبت دادن رفتار به انتخاب فردي فرار كند و آنرا به چيزي جبري مثل محيط يا جامعه يا ... نسبت دهد از خواندن اين جمله عصباني ميشود چون باز بايد با انتخاب خودش و مسئوليتش مواجه باشد.
شنبه 26 ارديبهشت 1388 ساعت 23:23
msp70000@yahoo.com
فكركنم فرقش اينه كه فيلسوف چشماشو ميبنده حرف ميزنه و حكيم تجربه ميكنه و ميبينه!نه؟!
سه شنبه 16 مهر 1387 ساعت 14:37
darius@workmail.com
فلسفه ريشه در شناخت شناسي يونان باستان دارد. در حالي كه حكمت ريشه در شناخت شناسي ايران باستان دارد. مثل حكمت خسرواني كه بيشتر در رابطه با شناخت شناسي در ايران قبل از اسلام است. تاثير حكمت خسرواني در كارهاي سهروردي و حلاج قابل ردگيري است. در بين نام اوران ايران - فردوسي با عنوان حكيم ذكر شده است و اين احتمالا به دليل آشنايي و تسلط او به حمكت ايراني است كه خود را در شاهنامه نشان مي دهد.
چهارشنبه 27 شهريور 1387 ساعت 21:09
دوست عزیز حرف جز رفتار نیست ، حرف تنها بیانگر و ارایه دهنده افکار است نه رفتار، به نظر من اگر بر حسب تصویر بخواهیم نظر بدهیم از آنجا که چهره فرد در تصویر ناراحت است و در آخر هم از کلمه " لعنتی " استفاده شده که نشان دهنده انزجار فرد است می توان بر اساس تصویر گفت : فیلسوف تنها حرف می زند ولی حکیم بجای حرف زدن عمل می کند. ادعای فوق دارای فرض های زیادی است که قرین واقعیت درک شونده هستند
يكشنبه 24 شهريور 1387 ساعت 16:40
حكمت برگرفته از روح الهي است كه به واسطه نزول آن بر فرد از دانشي متعالي برخوردار قرار مي گيرند. اگرچه فيلسوفان نيز از زمره دانايان هستند اما تكيه ايشان مبتني بر روش هاي عقلي و بر تفكر استوار است. به هرحال همه اين ها جزء هفت گروه دانايان هستند...
پنجشنبه 21 شهريور 1387 ساعت 18:26

12