خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
بودا : رهرو شاد از هوشياري‌، با بيم‌ در غفلت‌ مي‌نگرد، فرو نيافتد كه‌ او در كنار نيروانه‌ است‌.     ::    بودا : رهرو شاد از هشياري‌، با بيم‌ در تن‌ آساني‌ مي‌نگرد، بالا مي‌رود به‌ كردار آتش‌، و بندها را همه‌، خواه‌ خُرد خواه‌ كلان‌، مي‌سوزاند.     ::    هايدگر : هيچ‌ توصيف‌ و توضيحي‌ نمي‌تواند با ادعاي‌ عينيّت‌ كامل‌ به‌ ميدان‌ بيايد، و هميشه‌ ارائه‌ دهنده‌ي‌ فهمي‌ تأويلي‌ خواهد بود.     ::    دكارت‌ : ما قادر هستيم‌ مدعي‌ شويم‌ كه‌ جسم‌ وجود ندارد و همچنين‌ ادعا كنيم‌ كه‌ جهاني‌ نيز وجود ندارد... اما هرگز نمي‌توانيم‌ ادعا كنيم‌ كه‌ من‌ وجود ندارم‌. زيرا من‌ مي‌توانم‌ در حقيقت‌ ساير اشياء، شك‌ كنم‌.     ::    راسل‌ : از نظر من‌ بهترين‌ كاري‌ كه‌ در فلسفه‌ و روان‌شناسي‌ در قرن‌ حاضر انجام‌ شده‌، در آمريكا صورت‌ گرفته‌ است‌... و اين‌ امر به‌ طور كلي‌ نتيجه‌ كار جيمز و ديويي‌ مي‌باشد.     ::    بودا : مرد روشن‌ به‌ هشياري‌، غفلت‌ از خود دور كند، از برجِ بلند فرزانگي‌ بالا رود، بي‌اندوه‌ و دور از اندوهِ اندوهگينان‌. از آن‌ فراز در نادانان‌ چنان‌ فرو نگرد كه‌ كوه‌نشيني‌ هامونْنشينان‌ را.     ::    داوري‌ اردكاني‌ : شك‌ دكارت‌ با شك‌ غزالي‌ فرق‌ دارد و اگر كسي‌ مي‌خواهد «تقريرات‌ دكارت‌» با «المنقذ من‌ الضلال‌» مقايسه‌ كند بايد به‌ اصل‌ و آغاز و مقاصد و نتايجي‌ كه‌ از اين‌ دو اثر حاصل‌ شده‌ است‌، توجه‌ كند و صرف‌ عبارات‌ ظاهر و ظواهر الفاظ‌ را در نظر نياورد.     ::    بودا : غافلان‌ و ابلهان‌ به‌ تن‌ آساني‌ درافتند، و دانا از هشياري‌ خويش‌ چنان‌ نگهباني‌ كند كه‌ از نيكوترين‌ گنج‌.     ::    گزنوفون‌ : اگر خدا عسل‌ زرد را نساخته‌ بود، مردم‌ انجير را اكنون‌ بسي‌ شيرين‌تر مي‌يافتند.     ::    داوري‌ اردكاني‌ : فلسفه‌ها را به‌ يك‌ اعتبار به‌ دو نحو مي‌توان‌ خواند:يكي‌ خواندن‌ رايج‌ و متداول‌ است‌ كه‌ آنچه‌ را يك‌ فيلسوف‌ گفته‌ است‌، فرامي‌گيرند. دوم‌ به‌ شرح‌ يا تلخيص‌ و درست‌ بودن‌ و نادرست‌ بودن‌ فلسفه‌ها كاري‌ ندارد، بلكه‌ ناظر به‌ اين‌ است‌ كه‌ فلسفه‌ با تاريخ‌ و زمان‌ چه‌ مناسبت‌ دارد.
آرشيو کاريکاتور

تضاد آرامش با شادي ؟!

لطفا در صورت تمايل در پيوند با اين كاريكاتور ، به پرسش زير پاسخ دهيد : 
چرا انسان مدرن ، هر چه بيشتر دنبال شادي است ، آرامش را بيشتر از دست مي دهد ؟

کد مطلب: 1487

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين
 

ببينيد شادي فقط در جايي است كه ارزش ها نهفته باشد و پيرو ارزش ها باشي و رنج آن هم شادي است.آنجا كه تو به دفاع از عدالت ميپردازي ولي رنج برتو وارد ميشود ودر عين حال شادي سرافراز بودنت تو را فرا ميگيردو به خويشتن افتخار ميكني.آرامش با شادي تضاد دارد
سه شنبه 29 فروردين 1391 ساعت 15:11
سلام بستگي داره شادي را چي بدونيم شادي از منظر شماچيست؟
پنجشنبه 12 آبان 1390 ساعت 22:24
به نظرم سوالتون درست طرح نشده. شما يه پيش فرض گذاشتي و بر اساس اون پيش فرض سوال طرح كردي. اول بايد ثابت شه كه شادي و آرامش انسان مدرن در تضاد با هم هستن. و در مرحله بعد چرايي اش سوال شه. هرچند معتقدم اثبات اين فرضيه خودش پاسخ به سوال خواهد بود.
پنجشنبه 10 شهريور 1390 ساعت 21:38
سلام
دلیلش اینست که ارامش در سادگی و دوری از ظواهر دنیاست.
وقتی به دنبال شادی میرویم در واقع به وسیله ها و راههای گوناگون می اندیشیم که این خود تولید تنش میکند در حالیکه هرچه اطرافمان ساده تر و فکرمان ارام تر و قلبمان قانع تر و راضی تر باشد بهتر از هر کس دیگری میتوانیم شادی را حس کنیم.
ایا تا به حال به سادگی و ارامش درون خانه های روستایی و سلامتی روحی وجسمی روستاییان اندیشه اید؟
و ایا تا به حال بودن در یک اتاق روستایی را تجربه کرده اید...؟
يكشنبه 22 اسفند 1389 ساعت 19:32
چون شادي يافتني نيست !
دوشنبه 17 خرداد 1389 ساعت 16:49

12345678910