خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
مولانا : هر نفس‌ نو مي‌شود دنيا و ما / بي‌ خبر از نوشدن‌ اندر بقا/ پس‌ ترا هر لحظه‌، مرگ‌ و رجعتي‌ است‌/ مصطفي‌ فرمود، دنيا ساعتي‌ است‌     ::    عبدالكريم‌ سروش‌ : در جامعه‌ ما كساني‌ كه‌ دم‌ از ضديت‌ با غرب‌ مي‌زنند، خودشان‌ از مرغوب‌ترين‌ افراد در برابر غرب‌اند. دليل‌ آن‌ هم‌ اين‌ است‌ كه‌ غرب‌ را يك‌ هيولاي‌ پرهيبتي‌ مي‌انگارند كه‌ به‌ هيچ‌رو با هيچ‌ نيرو، با آن‌ مواجهه‌ نمي‌توان‌ كرد.     ::    بودا : شما بايد، خود، بكوشد؛ بودا فقط‌ راه‌ را مي‌آموزد.     ::    اقبال‌ لاهوري‌ : با تحولات‌ فيزيك‌ نسبيت‌، معلوم‌ شد كه‌ ديگر ماده‌، چيزي‌ كه‌ در زمان‌ وجود دارد و در فضا (مكان‌) حركت‌ مي‌كند نيست‌؛ ذره‌ ديگر چيزي‌ دائمي‌ به‌ شمار نمي‌آيد بلكه‌ مجموعه‌اي‌ است‌ از رويدادهايي‌ كه‌ به‌ يكديگر، مربوط‌ مي‌باشند.     ::    هراكليت‌ : افتخارها، خدايان‌ و آدميان‌ را برده‌ مي‌سازد.     ::    بودا : كُهن‌دژي‌ است‌ بر آورده‌ از استخوان‌؛ و اندودي‌ از گوشت‌ و خون‌ بر آن‌، در او نشسته‌ پيري‌ و مرگ‌، مني‌ و فريب‌.     ::    كانت‌ : اي‌ وظيفه‌! اي‌ نام‌ بزرگ‌ و با شكوه‌ كه‌ بي‌ آنكه‌ با چيزهاي‌ خوشايند و فريبنده‌ همراه‌ شوي‌، توقع‌ اطاعت‌ داري‌.     ::    داوري‌ اردكاني‌ : فلسفه‌ها را به‌ يك‌ اعتبار به‌ دو نحو مي‌توان‌ خواند:يكي‌ خواندن‌ رايج‌ و متداول‌ است‌ كه‌ آنچه‌ را يك‌ فيلسوف‌ گفته‌ است‌، فرامي‌گيرند. دوم‌ به‌ شرح‌ يا تلخيص‌ و درست‌ بودن‌ و نادرست‌ بودن‌ فلسفه‌ها كاري‌ ندارد، بلكه‌ ناظر به‌ اين‌ است‌ كه‌ فلسفه‌ با تاريخ‌ و زمان‌ چه‌ مناسبت‌ دارد.     ::    هگل‌ : فلسفه‌ من‌، شبيه‌ دايره‌ است‌:در آن‌، آغاز همان‌ انجام‌ و انجام‌، همان‌ آغاز است‌.     ::    بودا : اگر همراهيْ دورانديش‌ بيابي‌ كه‌ با تو زندگي‌ كند، خوشْرفتار باشد و روشن‌، بايد كه‌ با او زندگي‌ كني‌؛ شاد و آگاه‌ و چيره‌ به‌ همه‌ي‌ خطرها.
آرشيو اخبار

يكشنبه 23 بهمن 1390

"مداخلات فلسفی" نوسبام در آکسفورد

"مداخلات فلسفی" نوسبام در آکسفورد
کتاب جدید مارتا نوسبام فیلسوف معاصر از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شد.

در این کتاب مجموعه‌ای از مقالات و یادداشتهای مارتا نوسبام در خصوص نقد آثار منعکس شده است.

به اعتقاد نویسنده تمرکز مطالعاتی مارتا نوسبام بر روی فلسفه اخلاق و فلسفه سیاسی است. او پرسشهای مهم و مطرح در این حوزه ها را مورد بررسی قرار داده است.

همچنین نوسبام تمرکز ویژه‌ای روی موضوع ماهیت و سرشت احساسات و عواطف دارد. طی 25 سال گذشته نوسبام نقدهایی بر برخی کتابها و آثار نوشته و آنها را مورد بررسی قرار داده است.

این نقدها معمولاً در روزنامه‌ها و نشریات منتشر شده‌اند. این کتاب دربردارنده این نقدها و بررسی آثار است. در این نقدها نوسبام آثاری از متفکران و فیلسوفان برجسته چون راجر اسکروتن، آلن بلوم، چارلز تیلور و جودیت باتلر را مورد بررسی قرار داده است.

مارتا نوسبام استاد حقوق و اخلاق در دانشگاه شیکاگو است. مطالعات نوسبام و آثار او در خصوص فلسفه باستان، فلسفه سیاسی و اخلاق توجهات زیادی را متوجه خود کرده است.

این کتاب با عنوان "مداخلات فلسفی" از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است.

منبع :مهر

کد مطلب: 1766

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين