خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
گزنوفون‌ : همه‌ چيز از خاك‌ است‌ و همه‌ چيز در خاك‌ پايان‌ مي‌يابد.     ::    كي‌ يرگكارد : هركس‌ بايد از سروكار داشتن‌ با ديگران‌ مضايقه‌ كند و فقط‌ با خدا و با خودش‌، سخن‌ بگويد.     ::    بودا : خود را به‌ غفلت‌ مسپريد، با كامجويي‌ و خوشباشي‌ آشنا مباشيد. آن‌ كو به‌ هشياري‌ به‌ ديانَه‌ بنشيند به‌ خوشدليِ پُربار رسد.     ::    ويتگنشتاين‌ : اثر من‌ شامل‌ دو بخش‌ است‌:بخشي‌ كه‌ عرضه‌ كرده‌ام‌ و بخشي‌ كه‌ ننوشته‌ام‌؛ و دقيقاً اين‌ دو بخش‌ است‌ كه‌ مهم‌ است‌.     ::    بودا : اگر همراهيْ دورانديش‌ بيابي‌ كه‌ با تو زندگي‌ كند، خوشْرفتار باشد و روشن‌، بايد كه‌ با او زندگي‌ كني‌؛ شاد و آگاه‌ و چيره‌ به‌ همه‌ي‌ خطرها.     ::    هراكليت‌ : به‌ اين‌ لوگوس‌، كه‌ موجودي‌ جاودان‌ است‌، آدميان‌، نانيوشندگانند، چه‌ پيش‌ از آنكه‌ بشنوندش‌، و چه‌ پس‌ از آن‌.     ::    بودا : راستي‌ كه‌ خود، بد مي‌كند و خود را مي‌آلايد، خود گردِ بدي‌ نمي‌گردد و خود پاك‌ مي‌شود. پاكي‌ و ناپاكي‌ از خود است‌. كسي‌ ديگري‌ را پاك‌ نمي‌كند.     ::    بودا : آنان‌ كه‌ به‌ راه‌ قدسي‌ نرفته‌ و در جواني‌ گنجي‌ نياندوخته‌اند، مرغان‌ ماهيخوار پير را مانند كه‌ در درياچه‌اي‌ بي‌ماهي‌ از ميان‌ مي‌روند.     ::    اتين‌ ژيلسون‌ : وقتي‌ كه‌ بهترين‌ اذهان‌ از هماهنگ‌ ساختن‌ تعاليم‌ ديانت‌ مسيحي‌ با تعاليم‌ فلسفه‌ نااميد شدند، پايان‌ قرون‌ وسطي‌ فرا رسيد.     ::    هراكليت‌ : به‌ اين‌ لوگوس‌، كه‌ موجودي‌ جاودان‌ است‌، آدميان‌، نانيوشندگانند، چه‌ پيش‌ از آنكه‌ بشنوندش‌، و چه‌ پس‌ از آن‌.
آرشيو اخبار

يكشنبه 23 بهمن 1390

"مداخلات فلسفی" نوسبام در آکسفورد

"مداخلات فلسفی" نوسبام در آکسفورد
کتاب جدید مارتا نوسبام فیلسوف معاصر از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شد.

در این کتاب مجموعه‌ای از مقالات و یادداشتهای مارتا نوسبام در خصوص نقد آثار منعکس شده است.

به اعتقاد نویسنده تمرکز مطالعاتی مارتا نوسبام بر روی فلسفه اخلاق و فلسفه سیاسی است. او پرسشهای مهم و مطرح در این حوزه ها را مورد بررسی قرار داده است.

همچنین نوسبام تمرکز ویژه‌ای روی موضوع ماهیت و سرشت احساسات و عواطف دارد. طی 25 سال گذشته نوسبام نقدهایی بر برخی کتابها و آثار نوشته و آنها را مورد بررسی قرار داده است.

این نقدها معمولاً در روزنامه‌ها و نشریات منتشر شده‌اند. این کتاب دربردارنده این نقدها و بررسی آثار است. در این نقدها نوسبام آثاری از متفکران و فیلسوفان برجسته چون راجر اسکروتن، آلن بلوم، چارلز تیلور و جودیت باتلر را مورد بررسی قرار داده است.

مارتا نوسبام استاد حقوق و اخلاق در دانشگاه شیکاگو است. مطالعات نوسبام و آثار او در خصوص فلسفه باستان، فلسفه سیاسی و اخلاق توجهات زیادی را متوجه خود کرده است.

این کتاب با عنوان "مداخلات فلسفی" از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است.

منبع :مهر

کد مطلب: 1766

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين