خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
بودا : در پي‌ پستيها مرو. در بي‌دردي‌ زندگي‌ مكن‌. نظرِ نادرست‌ را دنبال‌ مكن‌. دوستِ دنيا مباش‌.     ::    بودا : بوي‌ خوش‌ سلوك‌، بسي‌ نيكوتر و برتر از بوي‌ صندل‌ يا نيلوفرِ آبي‌ و ياس‌ است‌.     ::    دكتر شريعتي‌ : آنچه‌ بودا نفي‌ كرده‌ و از پرستش‌ و توسل‌ به‌ آنها برحذر داشته‌ است‌، خدايان‌ است‌؛ و اين‌ نه‌ نفي‌ توحيد كه‌ نفي‌ شرك‌ است‌.     ::    بودا : به‌ كردار گاوچراني‌ كه‌ با يكي‌ چوبدست‌، گاوان‌ را به‌ چرا مي‌برد، پيري‌ و مرگ‌ نيز زندگيِ باشندگان‌ را مي‌برند.     ::    اتين‌ ژيلسون‌ : وقتي‌ كه‌ بهترين‌ اذهان‌ از هماهنگ‌ ساختن‌ تعاليم‌ ديانت‌ مسيحي‌ با تعاليم‌ فلسفه‌ نااميد شدند، پايان‌ قرون‌ وسطي‌ فرا رسيد.     ::    خليل‌ جبران‌ : نيمي‌ از آنچه‌ مي‌گويم‌، بي‌معناست‌ آن‌ را مي‌گويم‌ تا شايد به‌ نيمه‌ ديگر دست‌يابي‌.     ::    بودا : نه‌ عريان‌ بودن‌، نه‌ موي‌ بافتن‌، نه‌ خود به‌ گِل‌ اندودن‌، نه‌ روزه‌ گرفتن‌، نه‌ بر خاك‌ خفتن‌، نه‌ خاكساري‌، نه‌ بي‌حركت‌ نشستن‌، پاك‌ نمي‌كند ميرنده‌يي‌ را كه‌ از شك‌ و دودلي‌ آزاد نيست‌.     ::    بودا : درشت‌ مگو تا نشنوي‌. راستي‌ را كه‌ سخن‌ خشم‌ آلوده‌، رنج‌ آورد، و بر تو نيز همان‌ رسد.     ::    هايدگر : هيچ‌ توصيف‌ و توضيحي‌ نمي‌تواند با ادعاي‌ عينيّت‌ كامل‌ به‌ ميدان‌ بيايد، و هميشه‌ ارائه‌ دهنده‌ي‌ فهمي‌ تأويلي‌ خواهد بود.     ::    بودا : فرسوده‌ است‌ اين‌ تن‌ و لانه‌ي‌ بيماريها و بسي‌ شكننده‌. اين‌ توده‌ي‌ تباهي‌، فرو مي‌شكند. راستي‌ را كه‌ فرجام‌ زندگاني‌، مرگ‌ است‌.
آرشيو اخبار

يكشنبه 17 ارديبهشت 1391

"فلسفه مرگ" منتشر شد

"فلسفه مرگ" منتشر شد
کتاب "فلسفه مرگ" اثر استیون لاپر از سوی انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است. 

مرگ به عنوان یک پدیده بشری مورد توجه حوزه های مطالعاتی گوناگون بشری بوده است.

این کتاب درصدد است تا مسائل فلسفی مهم مرتبط با مرگ را مورد بررسی قرار دهد. رویکرد این کتاب انتقادی است. به این معنا که با مشی انتقادی به ادبیات فلسفی معاصر مرتبط با مرگ نگریسته است.

او این پرسشها را مطرح می کند که وجود داشتن یعنی چه و زنده بودن به چه معناست. تحت چه شرایطی ما به زندگی ادامه می دهیم و تحت چه شرایطی ما می میریم.

آیا مرگ طولانی مدت است؟ آیا مرگ برای کسی که می میرد بد است؟ اینها پرسشهایی هستند که نویسنده از منظری فلسفی به آنها در این کتاب پاسخ داده است.

یکی دیگر از موضوعاتی که نویسنده از منظری فلسفی به آن پرداخته بحث خودکشی است. او خودکشی را از منظری اخلاقی مورد بررسی قرار داده و بد یا خوب بودن آنرا از منظری اخلاقی مورد بررسی و توجه قرار داده است.
منبع : مهر

کد مطلب: 1783

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين