خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
بودا : تمامي‌ رنجهاي‌ آدمي‌ از خواستن‌ است‌. تمامي‌ رنجهاي‌ آدمي‌ از دل‌ نهادن‌ بر اين‌ عالم‌ است‌.     ::    فيلولائوس‌ (400 سال‌ قبل‌ از ميلاد) : از آغاز اگر هستنده‌ها همه‌ نامحدود مي‌بودند، موضوعي‌ براي‌ شناسايي‌ وجود نداشت‌ و واحد، اصل‌ نخستين‌ همه‌ چيز است‌.     ::    گزنوفون‌ : يك‌ خدا هست‌ در ميان‌ خدايان‌ و آدميان‌، كه‌ بزرگ‌ترين‌ است‌. نه‌ در پيكر همانند ميرندگان‌ است‌ نه‌ در انديشه‌.     ::    كي‌ يرگكارد : هركس‌ بايد از سروكار داشتن‌ با ديگران‌ مضايقه‌ كند و فقط‌ با خدا و با خودش‌، سخن‌ بگويد.     ::    نيچه‌ : ابرمرد، انساني‌ است‌ كه‌ بر خود چيره‌ است‌؛ و آن‌ انسان‌ پر هيجاني‌ است‌ كه‌ بر احساس‌ و هيجانهاي‌ خود پيروز شده‌ است‌.    ::    بودا : اگر همراهيْ دورانديش‌ نيافتي‌ تا با تو زندگي‌ كند، خوش‌رفتار باشد و روشن‌، همچون‌ شاهي‌ كه‌ سرزميني‌ فتح‌ شده‌ را رها مي‌كند، آن‌گاه‌ تو نيز تنها برو؛ به‌ كردار يكي‌ پيل‌ در جنگل‌.     ::    كي‌ يرگكارد : هركس‌ بايد از سروكار داشتن‌ با ديگران‌ مضايقه‌ كند و فقط‌ با خدا و با خودش‌، سخن‌ بگويد.     ::    آلكمايون‌ (550 سال‌ قبل‌ از ميلاد) : درباره‌ چيزهاي‌ ناديدني‌، تنها خدايان‌ بينش‌ واقعي‌ دارند، اما انسانها فقط‌ از روي‌ نشانه‌ها مي‌توانند داوري‌ كنند.     ::    ويتگنشتاين‌ : آنچه‌ ما نابود مي‌كنيم‌، چيزي‌ نيست‌ جز خانه‌هايي‌ مقوايي‌ و ما زمينه‌ زبانهايي‌ را كه‌ آنها روي‌ آن‌ بر پا شده‌اند، صاف‌ مي‌كنيم‌.     ::    ويتگنشتاين‌ : فلسفه‌، يك‌ آموزه‌ نيست‌، بلكه‌ يك‌ فعاليت‌ است‌.
آرشيو اخبار

پنجشنبه 6 بهمن 1390

"دایرةالمعارف فلسفه دین" منتشر شد

"دایرةالمعارف فلسفه دین" منتشر شد
کتاب "دایرةالمعارف فلسفه دین" با گردآوری آنتونی تیسلتون از سوی گروه انتشاراتی بیکر منتشر شد.

این دایرة المعارف یکی از به روزترین و مهمترین دایرة المعارفهای فلسفه دین به شمار می‌رود که بالغ بر 300 مدخل دارد و دارای مدخلهای فرعی در حوزه فلسفه دین است.

علاوه بر موضوعات مهم و مطرح در فلسفه دین اندیشمندان و فیلسوفان مطرح فلسفه دین در این اثر مورد بررسی قرار گرفته اند و دارای مدخل هستند. همچنین اصطلاحات مطرح در فلسفه دین، استدلالهای عنوان شده در این حوزه نیز در این اثر مطرح شده اند .

یکی از ویژگیهای این اثر این است که موضوعات را از جنبه زمانی مورد بررسی قرار داده و زمان بندی آن به صورت مجزا مورد اشاره قرار گرفته است. علاوه بر این فهرست اعلام نیز از ویژگیهای این فرهنگ لغت است.

نویسنده این اثر آنتونی تیسلتون استاد الهیات مسیحی در دانشگاه ناتیگنهام انگلستان است.
منبع:مهر

کد مطلب: 1765

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين