خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
بودا : اي‌ رهروان‌! به‌ كردار پيچك‌ ياس‌ كه‌ گلهاي‌ پژمرده‌اش‌ را فرو مي‌ريزد، شما نيز بايد كه‌ از آز و كينه‌ رهايي‌ يابيد.     ::    بودا : رهرو، جوان‌، كه‌ خود را به‌ آموزه‌ي‌ بودا مي‌سپارد، چون‌ ماه‌ آزاد از ابر، اين‌ جهان‌ را روشن‌ مي‌كند.     ::    نيچه‌ : و من‌ سه‌ استحاله‌ي‌ روح‌ را اعلام‌ مي‌كنم‌ كه‌ چگونه‌ روح‌، يك‌ شتر مي‌شود، سپس‌ شتر، شير مي‌گردد و بالاخره‌ به‌ كودكي‌ تبديل‌ مي‌شود.     ::    بودا : چه‌ آلايشها كه‌ بر او چيره‌ شده‌، به‌ كردار يكي‌ پيچك‌ بر يكي‌ درختِ انبوه‌. با خود آن‌ كند كه‌ كامِ دشمن‌ است‌.     ::    سهل‌ شوشتري‌ (تستري‌) : آدميان‌ را دو چيز هلاك‌ كرد:طلب‌ عزّ و خوف‌ درويشي‌.     ::    گزنوفون‌ : اگر خدا عسل‌ زرد را نساخته‌ بود، مردم‌ انجير را اكنون‌ بسي‌ شيرين‌تر مي‌يافتند.     ::    هراكليت‌ : اين‌ نصيب‌ همه‌ آدميان‌ شده‌ است‌ كه‌ خود را بشناسند و درست‌ بينديشند.     ::    ويكتور فرانكل‌ : چه‌ خوبست‌ كه‌ روبه‌روي‌ مجسمه‌ آزادي‌ آمريكا در سواحل‌ شرقي‌، مجسمه‌ مسئوليت‌ را نيز در سواحل‌ غربي‌ آمريكا، بنا كنيم‌.     ::    بودا : شما بايد، خود، بكوشد؛ بودا فقط‌ راه‌ را مي‌آموزد.     ::    آلكمايون‌ (550 سال‌ قبل‌ از ميلاد) : فرق‌ انسان‌ با ديگر جانداران‌ آن‌ است‌ كه‌ تنها انسان‌ مي‌انديشد، در حالي‌ كه‌ ديگران‌ احساس‌ مي‌كنند ولي‌ نمي‌انديشند.
آرشيو اخبار

پنجشنبه 6 بهمن 1390

"دایرةالمعارف فلسفه دین" منتشر شد

"دایرةالمعارف فلسفه دین" منتشر شد
کتاب "دایرةالمعارف فلسفه دین" با گردآوری آنتونی تیسلتون از سوی گروه انتشاراتی بیکر منتشر شد.

این دایرة المعارف یکی از به روزترین و مهمترین دایرة المعارفهای فلسفه دین به شمار می‌رود که بالغ بر 300 مدخل دارد و دارای مدخلهای فرعی در حوزه فلسفه دین است.

علاوه بر موضوعات مهم و مطرح در فلسفه دین اندیشمندان و فیلسوفان مطرح فلسفه دین در این اثر مورد بررسی قرار گرفته اند و دارای مدخل هستند. همچنین اصطلاحات مطرح در فلسفه دین، استدلالهای عنوان شده در این حوزه نیز در این اثر مطرح شده اند .

یکی از ویژگیهای این اثر این است که موضوعات را از جنبه زمانی مورد بررسی قرار داده و زمان بندی آن به صورت مجزا مورد اشاره قرار گرفته است. علاوه بر این فهرست اعلام نیز از ویژگیهای این فرهنگ لغت است.

نویسنده این اثر آنتونی تیسلتون استاد الهیات مسیحی در دانشگاه ناتیگنهام انگلستان است.
منبع:مهر

کد مطلب: 1765

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين