خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
ابن‌ رشد : كار فلسفه‌ جز اين‌ نيست‌ كه‌ در موجودات‌، به‌ طور عميق‌ نظر مي‌كند و آنها را از جهت‌ دلالت‌ بر صانع‌، حكم‌ معتبر مي‌شناسد.     ::    سهل‌ شوشتري‌ (تستري‌) : وقت‌ تو عزيزترين‌ چيزهاست‌، پس‌ آن‌ را به‌ عزيزترين‌ چيزها مشغول‌ساز.     ::    بودا : خود را با خويش‌ برانگيزان‌؛ با خود در خويش‌ پژوهش‌ كند. اي‌ رهرو، تو بدين‌سان‌ با خودي‌ خويشتن‌دار و آگاه‌، نيكبخت‌ خواهي‌ زيست‌.     ::    اقبال‌ لاهوري‌ : نظام‌ جمهوري‌ مغرب‌، همان‌ ساز كهن‌ است‌ كه‌ در پرده‌هاي‌ آن‌ غير از نواي‌ قيصري‌ نيست‌.     ::    هراكليت‌ : كوتاه‌ترين‌ راهها به‌ سوي‌ نيكنامي‌، نيك‌ شدن‌ است‌.     ::    دكارت‌ : وقتي‌ كه‌ خداوند ما را خلق‌ مي‌كرد، تصور فطري‌ خودش‌ را در ذهن‌ ما، مهر نمود.     ::    راسل‌ : از نظر من‌ بهترين‌ كاري‌ كه‌ در فلسفه‌ و روان‌شناسي‌ در قرن‌ حاضر انجام‌ شده‌، در آمريكا صورت‌ گرفته‌ است‌... و اين‌ امر به‌ طور كلي‌ نتيجه‌ كار جيمز و ديويي‌ مي‌باشد.     ::    بودا : آن‌ كس‌ كه‌ داراي‌ روحيه‌اي‌ متزلزل‌ است‌، آيين‌ حقيقي‌ را نشناسد.     ::    اقبال‌ لاهوري‌ : در تاريخ‌ انديشه‌ معاصر، يك‌ نظر مثبت‌ در مورد بقاي‌ روح‌ وجود دارد و آن‌ هم‌ نظريه‌ي‌ «دور جاودان‌» نيچه‌ است‌. اين‌ نظر نيچه‌، كه‌ او آن‌ را با شور و حالي‌ پيامبرگونه‌ ابراز مي‌دارد، كوشش‌ و كششي‌ در افكار جديد را آشكار مي‌سازد.     ::    بودا : مرد با اين‌ ستوران‌ به‌ كشوري‌ نمي‌رسد كه‌ پاي‌ كسي‌ بدان‌ نرسيده‌:جايي‌ كه‌ مردِ رام‌ با خودِ رام‌ به‌ آنجا مي‌رود.
آرشيو اخبار

سه شنبه 5 ارديبهشت 1391

دوره آموزشی "درآمدی بر هرمنوتیک" برگزار می شود

دوره آموزشی "درآمدی بر هرمنوتیک" برگزار می شود
دوره آموزشی "درآمدی بر هرمنوتیک" با تدریس دکتر مسعود علیا در 10 جلسه در شهر کتاب مرکزی برگزار می شود. 

این دوره برای علاقه‌مندان به فلسفه و ادبیات برگزار می‌‌شود و مجالی است برای آشنایی با مهم‌ترین مضامین، جریان‌ها و رویکرد‌ها در هرمنوتیک از آغاز پیدایی آن تا دوره‌ی معاصر.

بر این اساس پس از بررسی سرچشمه‌های صورت مدون هرمنوتیک به منزله‌ی نظریه و کنش فهم و تفسیر در آرای شلایرماخر و دیلتای و آن‌چه هرمنوتیک رمانتیک خوانده می‌شود، رویکردهای هرمنوتیکی در دوره‌ معاصر بحث می‌شود و در این میان به ویژه رویکرد هستی‌شناختی در آرای هرمنوتیکی هایدگر، گادامر و ریکور بررسی می‌شود.

درآمدی بر هرمنوتیک، روزهای سه‌شنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار می‌شود که آغاز آن ۲۶ اردیبهشت است و علاقه‌مندان برای ثبت‌نام می‌توانند تا ۱۹ اردیبهشت در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب مراجعه کنند.

مرکز فرهنگی شهر کتاب در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم واقع است و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.
منبع : مهر

کد مطلب: 1781

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين