خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
بودا : اين‌ دلِ من‌ پيش‌ از اين‌ چنان‌ كه‌ مي‌خواست‌، كام‌ او بود و خوش‌ داشت‌، مي‌گشت‌. اكنون‌ آن‌ را به‌ تمامي‌ به‌ فرمان‌ خود دارم‌، به‌ كردارِ، پيلباني‌ كه‌ مهارِ فيلِ مست‌ را نگاه‌ داشت‌ و او را به‌ فرمان‌ واداشت‌.     ::    اقبال‌ لاهوري‌ : اصل‌ معني‌ را ندانم‌ از كجاست‌/ صورتش‌ پيدا و با ما آشناست‌/ راز معني‌، مرشد رومي‌ گشود/ فكر من‌ بر آستانش‌ درسجود     ::    بودا : چون‌ بداند كه‌ اين‌ تن‌ به‌ كردارِ كف‌ است‌ و بداند كه‌ سرشت‌ آن‌، سراب‌گونه‌ است‌ و بتواند تيرهاي‌ گُلْ مانندِ مارَه‌ را بشكند؛ جايي‌ بخواهد رفت‌ كه‌ شاهِ مرگ‌ نخواهدش‌ ديد.     ::    دكارت‌ : ما قادر هستيم‌ مدعي‌ شويم‌ كه‌ جسم‌ وجود ندارد و همچنين‌ ادعا كنيم‌ كه‌ جهاني‌ نيز وجود ندارد... اما هرگز نمي‌توانيم‌ ادعا كنيم‌ كه‌ من‌ وجود ندارم‌. زيرا من‌ مي‌توانم‌ در حقيقت‌ ساير اشياء، شك‌ كنم‌.     ::    گزنوفون‌ : همه‌ چيز از خاك‌ است‌ و همه‌ چيز در خاك‌ پايان‌ مي‌يابد.     ::    كانت‌ : ميان‌ همه‌ي‌ ايده‌هاي‌ خردنظري‌، آزادي‌ تنها ايده‌اي‌ است‌ كه‌ امكان‌ آن‌ را به‌ طور آزاد از تجربه‌، مي‌شناسيم‌.     ::    بودا : رهرو با تني‌ آرام‌، گفتاري‌ آرام‌ و انديشه‌اي‌ آرام‌، نيكْ مجموع‌، و چيزهاي‌ اين‌ جهاني‌ را رها كرده‌، او را آرامش‌ يافته‌ مي‌خوانند.     ::    بودا : در پي‌ پستيها مرو. در بي‌دردي‌ زندگي‌ مكن‌. نظرِ نادرست‌ را دنبال‌ مكن‌. دوستِ دنيا مباش‌.     ::    بودا : رهرو از دست‌، آگاه‌، از پاي‌ آگاه‌، از رفتار خويش‌ آگاه‌ است‌. تنها و خرسند است‌، او را رهرو مي‌خوانند.     ::    گزنوفون‌ : همه‌ چيز از خاك‌ است‌ و همه‌ چيز در خاك‌ پايان‌ مي‌يابد.
آرشيو اخبار

سه شنبه 5 ارديبهشت 1391

دوره آموزشی "درآمدی بر هرمنوتیک" برگزار می شود

دوره آموزشی "درآمدی بر هرمنوتیک" برگزار می شود
دوره آموزشی "درآمدی بر هرمنوتیک" با تدریس دکتر مسعود علیا در 10 جلسه در شهر کتاب مرکزی برگزار می شود. 

این دوره برای علاقه‌مندان به فلسفه و ادبیات برگزار می‌‌شود و مجالی است برای آشنایی با مهم‌ترین مضامین، جریان‌ها و رویکرد‌ها در هرمنوتیک از آغاز پیدایی آن تا دوره‌ی معاصر.

بر این اساس پس از بررسی سرچشمه‌های صورت مدون هرمنوتیک به منزله‌ی نظریه و کنش فهم و تفسیر در آرای شلایرماخر و دیلتای و آن‌چه هرمنوتیک رمانتیک خوانده می‌شود، رویکردهای هرمنوتیکی در دوره‌ معاصر بحث می‌شود و در این میان به ویژه رویکرد هستی‌شناختی در آرای هرمنوتیکی هایدگر، گادامر و ریکور بررسی می‌شود.

درآمدی بر هرمنوتیک، روزهای سه‌شنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار می‌شود که آغاز آن ۲۶ اردیبهشت است و علاقه‌مندان برای ثبت‌نام می‌توانند تا ۱۹ اردیبهشت در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب مراجعه کنند.

مرکز فرهنگی شهر کتاب در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم واقع است و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.
منبع : مهر

کد مطلب: 1781

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين