خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
بودا : اگر همراهيْ دورانديش‌ نيافتي‌ تا با تو زندگي‌ كند، خوش‌رفتار باشد و روشن‌، همچون‌ شاهي‌ كه‌ سرزميني‌ فتح‌ شده‌ را رها مي‌كند، آن‌گاه‌ تو نيز تنها برو؛ به‌ كردار يكي‌ پيل‌ در جنگل‌.     ::    آگوستين‌ قديس‌ : انسانها بايد تواضع‌ پيشه‌ كنند و محدوديتهاي‌ جدي‌ خود را درباره‌ اينكه‌ به‌ چه‌ چيزهايي‌ مي‌توانند معرفت‌ يقيني‌ بيابند، بدانند.     ::    هراكليت‌ : ما در يك‌ رودخانه‌، هم‌ پا مي‌گذاريم‌ و هم‌ نمي‌گذاريم‌. ما هم‌ هستيم‌ هم‌ نيستيم‌.     ::    آلفرد آير : قضيه‌ي‌ «در كره‌ مريخ‌ موجودات‌ زنده‌ وجود دارد»، در شرايط‌ كنوني‌ قابل‌ بررسي‌ نيست‌، ولي‌ اصل‌ بررسي‌ آن‌، ممكن‌ است‌. اما قضاياي‌ متافيزيكي‌، اصلاً قابل‌ بررسي‌ نيستند، بنابراين‌ نمي‌توان‌ آنها را قضاياي‌ حقيقي‌ دانست‌.     ::    بودا : اگر همراهيْ دورانديش‌ نيافتي‌ تا با تو زندگي‌ كند، خوش‌رفتار باشد و روشن‌، همچون‌ شاهي‌ كه‌ سرزميني‌ فتح‌ شده‌ را رها مي‌كند، آن‌گاه‌ تو نيز تنها برو؛ به‌ كردار يكي‌ پيل‌ در جنگل‌.     ::    بودا : آنان‌ كه‌ به‌ راه‌ قدسي‌ نرفته‌ و در جواني‌ گنجي‌ نياندوخته‌اند، مرغان‌ ماهيخوار پير را مانند كه‌ در درياچه‌اي‌ بي‌ماهي‌ از ميان‌ مي‌روند.     ::    بودا : رهرو، جوان‌، كه‌ خود را به‌ آموزه‌ي‌ بودا مي‌سپارد، چون‌ ماه‌ آزاد از ابر، اين‌ جهان‌ را روشن‌ مي‌كند.     ::    هراكليت‌ : ما در يك‌ رودخانه‌، هم‌ پا مي‌گذاريم‌ و هم‌ نمي‌گذاريم‌. ما هم‌ هستيم‌ هم‌ نيستيم‌.     ::    بودا : تمامي‌ رنجهاي‌ آدمي‌ از خواستن‌ است‌. تمامي‌ رنجهاي‌ آدمي‌ از دل‌ نهادن‌ بر اين‌ عالم‌ است‌.     ::    بودا : اي‌ سازنده‌ خانه‌! اكنون‌ تو را ديده‌ام‌، تو ديگر باره‌ اين‌ خانه‌ را نمي‌تواني‌ ساخت‌. لنگه‌ي‌ خر پاهايت‌ همه‌ شكسته‌ است‌ و تيرِ كاكلهايت‌ خراب‌ شده‌ اما دل‌ من‌، به‌ فرونشاندن‌ تشنگيها رسيده‌ است‌.
آرشيو کاريکاتور

بيمار فلسفي !

لطفا اگر دوست داشتيد در پيوند با اين كاريكاتور به اين سوال پاسخ دهيد : 
جمله : « من فكر مي كنم ، پس هستم » بنيان فلسفي كدام فيلسوف است ؟ و چه مي خواست بگويد ؟
( طرح از : T . Mc CracKen

کد مطلب: 1293

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين
 

دكارت. مي‌خواست خيال خودشو راحت كنه كه هست !
دوشنبه 17 خرداد 1389 ساعت 16:43
ss_sss7772000@yahoo.com
بنيان فلسفي رنه دكارت ميباشد.هر چند كه در خود اين جمله واژه ي من پيش فرض است به قول برتراند راسل بهتر بود مي گفت شك هست پس من شك كننده هم هست .
پنجشنبه 8 مرداد 1388 ساعت 00:04
www.bahar_jafari63@yahoo.com
سلام.اين جمله ي معروف بنيان فلسفه ي رنه دكارت فيلسوف بزرگ فرانسوي وژدرفلسفه ي جديد غرب است.دكارت بعد ازشك معروف خود(شك دكارتيُ كه به شك دستوري شهرت دارد اين گزاره را مطرح كرد كه:من مي انديشم پس هستم كه اين مساله دكارت معروف شد به كوژيتو.
يكشنبه 18 اسفند 1387 ساعت 09:28
hamid_h552@yahoo.com
جمله ی دکارت است.
در پاسخ به این شبهه که هر چیزی که ما میبینیم و درک می کنیم در واقع موهوم است و یک جزم فکری است.
جمله ی فوق بیان می کند که حتی اگر همه چیز مثل خواب باشد و واقعیت نداشته باشد اندیشه وجود دارد.
یعنی اگر حتی در همه چیز شک کنیم . در اینکه شک می کنیم شک نمی کنیم.
سه شنبه 3 دي 1387 ساعت 13:49
دكارت می گوید من شک می کنم و این مسئله را برای ادامه مفروض می انگارم. حال از شک کردن اثبات می کند که من فکر می کنم و از فکر کردن اثبات می کند که من هستم دکارت در قاعده خود «اثبات» می آورد و استنتاج می کند. در وهله اول باید پرسید که وقتی هیچ مفروضی جز «شک کردن» نداریم پس منطق نیز ممکن است غلط باشد لذا اثبات منطقی تا زمان اثبات شدن منطق، ممنوع است. و آن اثبات خود نباید منطقی باشد و باید از اصل مفروضی اثبات شود و راه اثبات کردن این اثبات که خود اثباتی است باید اثبات شود و آن راه... در اینجا به تسلسل خواهیم افتاد و هرگز نمی توانیم به این تنیجه برسیم که من هستم!
دوم: دکارت می گوید:«من شک می کنم» یعنی در همان شک کردن می گوید که این من هستم که شک می کنم. پس چه نیازی دارد که خود را به رنج انداخته و قاعده کوجیتو را بیاورد. این بزرگوار باید قاعده را اینگونه اصلاح می کرد:«شکی وجود دارد، پس فکری وجود دارد پس... چیزی هست که فکر می کند» و این چیز الزاما من نیستم. تنها جوهر متفکری است که ممکن است هر چیزی یا هر کسی باشد. پس آنچه دکارت می خواست (یعنی اثبات وجود خودش) بدست نیامد
سوم: اصلا هستي چيست كه بخواهيم اثبات كنيم چيزي هست يا نه! قبل از اثبات بايد بدانيم چه چيز را مي خواهيم اثبات كنيم. نمي توان ثابت كرد مجموعه زواياي داخلي مثلث 180 درجه است وقتي ندانيم زاويه و درجه چيست!
شنبه 30 آذر 1387 ساعت 22:47

12