خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
گزنوفون‌ : اگر خدا عسل‌ زرد را نساخته‌ بود، مردم‌ انجير را اكنون‌ بسي‌ شيرين‌تر مي‌يافتند.     ::    نيچه‌ : همه‌، همه‌ تصور مي‌كنند كه‌ گذشته‌ چيزي‌ نبوده‌ و آينده‌ همه‌ چيز است‌. و هر كس‌ مي‌خواهد در اين‌ آينده‌، سرآمد باشد. با اين‌ وصف‌، مرگ‌ و سكوت‌ مرگ‌، تنها چيز مطمئني‌ است‌ كه‌ در اين‌ آينده‌، شامل‌ همگان‌ مي‌شود.     ::    بودا : راستي‌ كه‌ خود، بد مي‌كند و خود را مي‌آلايد، خود گردِ بدي‌ نمي‌گردد و خود پاك‌ مي‌شود. پاكي‌ و ناپاكي‌ از خود است‌. كسي‌ ديگري‌ را پاك‌ نمي‌كند.     ::    علامه‌ طباطبايي‌ : عالم‌ ماده‌ با توجه‌ به‌ ارتباط‌ و پيوستگي‌ ميان‌ اجزايش‌، يك‌ واحد را تشكيل‌ مي‌دهد كه‌ ذاتاً سيال‌ و گذرا بوده‌ و جوهرش‌ پيوسته‌ در حركت‌ و دگرگوني‌ است‌.     ::    بودا : بوي‌ خوش‌ رهروان‌، كه‌ تا خدايان‌ مي‌رسد، والاتر از همه‌ است‌؛ اما بويي‌ كه‌ از صندل‌ و ياس‌ برمي‌خيزد بسي‌ دور نمي‌رود.     ::    هراكليت‌ : مرگ‌ است‌ آنچه‌ كه‌ در بيداري‌ مي‌بينيم‌. اما آنچه‌ را خوابيده‌ مي‌بينيم‌ رؤياست‌.     ::    بودا : رهرو شاد از هوشياري‌، با بيم‌ در غفلت‌ مي‌نگرد، فرو نيافتد كه‌ او در كنار نيروانه‌ است‌.     ::    آلفرد آير : قضيه‌ي‌ «در كره‌ مريخ‌ موجودات‌ زنده‌ وجود دارد»، در شرايط‌ كنوني‌ قابل‌ بررسي‌ نيست‌، ولي‌ اصل‌ بررسي‌ آن‌، ممكن‌ است‌. اما قضاياي‌ متافيزيكي‌، اصلاً قابل‌ بررسي‌ نيستند، بنابراين‌ نمي‌توان‌ آنها را قضاياي‌ حقيقي‌ دانست‌.     ::    ملاصدرا : من‌ در اين‌ زمان‌ در ميان‌ جماعتي‌ گرفتار شده‌ام‌ كه‌ هرگونه‌ تأمل‌ در متون‌ و ژرف‌ انديشي‌ را نوعي‌ بدعت‌ در دين‌ مي‌شناسند. تو گويي‌ آنها حنبليهاي‌ كتب‌ حديث‌ هستند كه‌ حق‌ با خلق‌ و قديم‌ با حادث‌ بر آنها مشتبه‌ شده‌ است‌.     ::    زنون‌ : اگر كثرت‌ هست‌، هستنده‌ نامحدوداند. زيرا هميشه‌ در ميان‌ هستنده‌ها، چيزهاي‌ ديگر و باز هم‌ چيزهاي‌ ديگري‌ در ميان‌ اينها هست‌ و بدينسان‌ هستنده‌ها نامحدودند.
آرشيو کاريکاتور

بيمار فلسفي !

لطفا اگر دوست داشتيد در پيوند با اين كاريكاتور به اين سوال پاسخ دهيد : 
جمله : « من فكر مي كنم ، پس هستم » بنيان فلسفي كدام فيلسوف است ؟ و چه مي خواست بگويد ؟
( طرح از : T . Mc CracKen

کد مطلب: 1293

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين
 

دكارت. مي‌خواست خيال خودشو راحت كنه كه هست !
دوشنبه 17 خرداد 1389 ساعت 16:43
ss_sss7772000@yahoo.com
بنيان فلسفي رنه دكارت ميباشد.هر چند كه در خود اين جمله واژه ي من پيش فرض است به قول برتراند راسل بهتر بود مي گفت شك هست پس من شك كننده هم هست .
پنجشنبه 8 مرداد 1388 ساعت 00:04
www.bahar_jafari63@yahoo.com
سلام.اين جمله ي معروف بنيان فلسفه ي رنه دكارت فيلسوف بزرگ فرانسوي وژدرفلسفه ي جديد غرب است.دكارت بعد ازشك معروف خود(شك دكارتيُ كه به شك دستوري شهرت دارد اين گزاره را مطرح كرد كه:من مي انديشم پس هستم كه اين مساله دكارت معروف شد به كوژيتو.
يكشنبه 18 اسفند 1387 ساعت 09:28
hamid_h552@yahoo.com
جمله ی دکارت است.
در پاسخ به این شبهه که هر چیزی که ما میبینیم و درک می کنیم در واقع موهوم است و یک جزم فکری است.
جمله ی فوق بیان می کند که حتی اگر همه چیز مثل خواب باشد و واقعیت نداشته باشد اندیشه وجود دارد.
یعنی اگر حتی در همه چیز شک کنیم . در اینکه شک می کنیم شک نمی کنیم.
سه شنبه 3 دي 1387 ساعت 13:49
دكارت می گوید من شک می کنم و این مسئله را برای ادامه مفروض می انگارم. حال از شک کردن اثبات می کند که من فکر می کنم و از فکر کردن اثبات می کند که من هستم دکارت در قاعده خود «اثبات» می آورد و استنتاج می کند. در وهله اول باید پرسید که وقتی هیچ مفروضی جز «شک کردن» نداریم پس منطق نیز ممکن است غلط باشد لذا اثبات منطقی تا زمان اثبات شدن منطق، ممنوع است. و آن اثبات خود نباید منطقی باشد و باید از اصل مفروضی اثبات شود و راه اثبات کردن این اثبات که خود اثباتی است باید اثبات شود و آن راه... در اینجا به تسلسل خواهیم افتاد و هرگز نمی توانیم به این تنیجه برسیم که من هستم!
دوم: دکارت می گوید:«من شک می کنم» یعنی در همان شک کردن می گوید که این من هستم که شک می کنم. پس چه نیازی دارد که خود را به رنج انداخته و قاعده کوجیتو را بیاورد. این بزرگوار باید قاعده را اینگونه اصلاح می کرد:«شکی وجود دارد، پس فکری وجود دارد پس... چیزی هست که فکر می کند» و این چیز الزاما من نیستم. تنها جوهر متفکری است که ممکن است هر چیزی یا هر کسی باشد. پس آنچه دکارت می خواست (یعنی اثبات وجود خودش) بدست نیامد
سوم: اصلا هستي چيست كه بخواهيم اثبات كنيم چيزي هست يا نه! قبل از اثبات بايد بدانيم چه چيز را مي خواهيم اثبات كنيم. نمي توان ثابت كرد مجموعه زواياي داخلي مثلث 180 درجه است وقتي ندانيم زاويه و درجه چيست!
شنبه 30 آذر 1387 ساعت 22:47

12