خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
هراكليت‌ : دهر كودكي‌ است‌ كه‌ نرد مي‌بازد؛ پادشاهي‌ يك‌ كودك‌!     ::    ابونصر سراج‌ : كلامي‌ كه‌ زبان‌ آن‌ را از وجدي‌ كه‌ از معدن‌ فيض‌ به‌ دل‌ افاضه‌ شده‌، بيان‌ كند، اين‌ كلام‌ شبيه‌ و نزديك‌ به‌ دعوي‌ باشد، جز اينكه‌ اهل‌ اين‌ وجد، آزموده‌ و محفوظ‌ از خطا باشد.     ::    هراكليت‌ : كوتاه‌ترين‌ راهها به‌ سوي‌ نيكنامي‌، نيك‌ شدن‌ است‌.     ::    پارمنيت‌ : مطابق‌ گمان‌ (آدميان‌)، چيزها پديد مي‌آيند و اكنون‌ هستند و از اين‌ پس‌ نيز به‌ همانسان‌ رشد مي‌كنند و سپس‌ به‌ پايان‌ مي‌رسند و آدميان‌ براي‌ هر يك‌، نامي‌ نشان‌دار نهاده‌اند.     ::    هگل‌ : مسيحيّت‌، دشمن‌ شادكامي‌ و آزادي‌ بشر و بي‌اعتنا به‌ زيبايي‌ است‌.     ::    بودا : به‌ كردار گاوچراني‌ كه‌ با يكي‌ چوبدست‌، گاوان‌ را به‌ چرا مي‌برد، پيري‌ و مرگ‌ نيز زندگيِ باشندگان‌ را مي‌برند.     ::    بودا : اي‌ رهروان‌! به‌ كردار پيچك‌ ياس‌ كه‌ گلهاي‌ پژمرده‌اش‌ را فرو مي‌ريزد، شما نيز بايد كه‌ از آز و كينه‌ رهايي‌ يابيد.     ::    بودا : رهرو سرشار از شادي‌، سرشار از ايمانِ به‌ آموزه‌ي‌ بودا، به‌ راه‌ آرامش‌ خواهد رسيد.     ::    ويتگنشتاين‌ : گزاره‌ها نمي‌توانند راجع‌ به‌ امر برتر، چيزي‌ را بيان‌ كنند.     ::    آناكسيمندر (600 سال‌ قبل‌ از ميلاد) : نخستين‌ جانداران‌ در رطوبت‌ پديد آمدند، پيچيده‌ در پوسته‌هايي‌ خاردار و همچنان‌ كه‌ عمرشان‌ فزوني‌ گرفت‌ به‌ قسمت‌ خشك‌تر بيرون‌ آمدند و هنگامي‌ كه‌ آن‌ پوسته‌ شكسته‌ شد، در زماني‌ كوتاه‌ تغيير زندگي‌ دارند.
معنای فلسفهآرشيو اخبار

چهارشنبه 30 شهريور 1390

هابز , دولت و فلسفه سیاسی

آرای هابز بررسی شد
آرای توماس هابز درباره دولت و فلسفه سیاسی او در قالب کتابی توسط تام سورل مورد بررسی قرار گرفته‌اند. 

این کتاب مشتمل بر مقالاتی درباره کتاب "لویاتان" اثر معروف توماس هابز فیلسوف انگلیسی است که توسط جمعی از متخصصان و محققان فلسفه سیاسی هابز به نگارش در آمده است.

سه موضوع و محور مورد توجه نویسندگان این اثر بوده است. اولین موضوع برای نویسندگان جایگاه کتاب لویاتان در منظومه فکری هابز بوده است.

دومین موضوع تفاوتهای نسخه انگلیسی کتاب لویاتان و نسخه لاتین آن است. سومین مسئله این است که لویاتان دارای چه ویژگیها و امتیازاتی است.

هابز در کتاب "لویاتان" به بررسی فلسفه سیاسی خود پرداخته است. او در این کتاب به تشریح دولت و قرارداد اجتماعی می‌پردازد.

هابز معتقد است انسانها در وضعی طبیعی به سر می‌برند و برای رهایی از این وضع بر اساس قرارداد اجتماعی دولت را ایجاد می‌کنند تا برای آنها امنیت به ارمغان آورد. در این اثر خطوط اصلی سرشت، صورت و قدرت دولت مدنی توسط هابز ترسیم شده است.

توماس هابز را می‌توان پایه‌گذار نظریه دولت مدرن دانست. او از بنیان‌گذاران واقع‌گرایی سیاسی است. هابز در فلسفه سیاسی خود، درک از نظم سیاسی عادلانه‌ را به گونه‌ای ریشه‌ای دگرگون می‌سازد.

کتاب حاضر با عنوان "لویاتان بعد از 350 سال" از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است. 
منبع:مهر
00:03

کد مطلب: 1734

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين