خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
بودا : كسي‌ كه‌ روحيه‌اش‌ با خواهشها و هوسها آشفته‌ و پريشان‌ نيست‌ و در وراي‌ خوبي‌ و بدي‌ است‌، بيداري‌ است‌ كه‌ ترس‌ و بيم‌ نمي‌شناسد. بدتر از آنچه‌ يك‌ دشمن‌ بتواند در حق‌ دشمن‌ خود كند، روح‌ بدسگال‌ در حق‌ انسان‌ تواند كرد.     ::    بودا : شما بايد، خود، بكوشد؛ بودا فقط‌ راه‌ را مي‌آموزد.     ::    نيچه‌ : ذغال‌ به‌ الماس‌ گفت‌:چرا تو اين‌ قدر سختي‌؟ آيا ما با هم‌ خويش‌ نزديك‌ نمي‌باشيم‌؟ ولي‌ من‌ از شما مي‌پرسم‌:چرا اين‌ قدر نرميد؟ اي‌ برادران‌، مگر شما برادران‌ من‌ نمي‌باشيد؟     ::    دكارت‌ : وقتي‌ كه‌ خداوند ما را خلق‌ مي‌كرد، تصور فطري‌ خودش‌ را در ذهن‌ ما، مهر نمود.     ::    اقبال‌ لاهوري‌ : در تاريخ‌ انديشه‌ معاصر، يك‌ نظر مثبت‌ در مورد بقاي‌ روح‌ وجود دارد و آن‌ هم‌ نظريه‌ي‌ «دور جاودان‌» نيچه‌ است‌. اين‌ نظر نيچه‌، كه‌ او آن‌ را با شور و حالي‌ پيامبرگونه‌ ابراز مي‌دارد، كوشش‌ و كششي‌ در افكار جديد را آشكار مي‌سازد.     ::    خليل‌ جبران‌ : نيمي‌ از آنچه‌ مي‌گويم‌، بي‌معناست‌ آن‌ را مي‌گويم‌ تا شايد به‌ نيمه‌ ديگر دست‌يابي‌.     ::    فيلولائوس‌ (400 سال‌ قبل‌ از ميلاد) : طبيعت‌ در نظام‌ جهاني‌ از نامحدود و محدود كننده‌ به‌ هم‌ پيوسته‌ شد، هم‌ نظام‌ كل‌ جهاني‌ و نيز همه‌ چيزهاي‌ در آن‌.     ::    هراكليت‌ : كوتاه‌ترين‌ راهها به‌ سوي‌ نيكنامي‌، نيك‌ شدن‌ است‌.     ::    خليل‌ جبران‌ : نيمي‌ از آنچه‌ مي‌گويم‌، بي‌معناست‌ آن‌ را مي‌گويم‌ تا شايد به‌ نيمه‌ ديگر دست‌يابي‌.     ::    بودا : تمامي‌ رنجهاي‌ آدمي‌ از خواستن‌ است‌. تمامي‌ رنجهاي‌ آدمي‌ از دل‌ نهادن‌ بر اين‌ عالم‌ است‌.
آرشيو کاريکاتور

فلسفیدن !

لطفا در صورت تمایل در پیوند با این کاریکاتور به سوال زیر پاسخ دهید :

از دیدگاه فیلسوفان یونان , تفکر فلسفی چگونه آغاز می شود ؟

کد مطلب: 1663

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين
 

yahya.ab313@gmail.com
اولین موضوع تفکر و تفلسف در نزد یونانیان ملطی با موضوع وحدت و کثرت عالم آغاز می شود و اینکه ماده المواد عالم چیست ؟ آب است یا هوا ؟
جمعه 1 مهر 1390 ساعت 00:40
krazavy@yahoo.com
همه ی فیلسوفهای یونانی رو نمیدونم,
اما اولین عاملی که باعث ایجاد تفکر فلسفی در یونان شد , تفکر پیرامون ( تولد-بلوغ-مرگ ) بود...
شنبه 5 شهريور 1390 ساعت 19:26
پرسش درباره چيستي جهان پيرامون حال چه خدا و وجودش باشد چه طبيعت و تمام متعلقاتش باشد عكس بالا نيز اشارهبه اين نكته دارد كه فردي از اوج نظر به اطراف دارد و با خواندن كتب فلسفي قصد تعقل دارد
چهارشنبه 26 مرداد 1390 ساعت 23:25
Persian2immortal@gmail.com
ارسطو ميگويد كه تفكر فلسفي بدون رسيدن به فطرت ثاني آغاز نميشودو بي معنا است.
كاريكاتور بنظر بنده اينگونه مي آيد كه: فردي تفكر فلسفي را آغاز كرده يا بهتر اينكه به آن نياز پيدا كرده كه قله كوه در بالاترين ارتفاع نشانه خروج از روزمرگي و تفكر درباره وراي آن است. اما در ابتدا دشوار مينمايد و شخص نميداند از كجا آغاز كند ويا به مشكل بر خورده و آرزوي راهنمايي دارد. نوشته ي روي سرش كه فكرش را بازگو كرده به همين معنا است.
پنجشنبه 20 مرداد 1390 ساعت 18:13
به قله رسيده باز به دنبال توجيح ؟
پنجشنبه 16 تير 1390 ساعت 10:59

12345678910