خواندنی ها پرسش و پاسخ سخن ما فيلسوفان امروز ايران اساتيد فلسفه
ويتگنشتاين‌ : آنچه‌ ما نابود مي‌كنيم‌، چيزي‌ نيست‌ جز خانه‌هايي‌ مقوايي‌ و ما زمينه‌ زبانهايي‌ را كه‌ آنها روي‌ آن‌ بر پا شده‌اند، صاف‌ مي‌كنيم‌.     ::    بودا : اين‌ دلِ من‌ پيش‌ از اين‌ چنان‌ كه‌ مي‌خواست‌، كام‌ او بود و خوش‌ داشت‌، مي‌گشت‌. اكنون‌ آن‌ را به‌ تمامي‌ به‌ فرمان‌ خود دارم‌، به‌ كردارِ، پيلباني‌ كه‌ مهارِ فيلِ مست‌ را نگاه‌ داشت‌ و او را به‌ فرمان‌ واداشت‌.     ::    اسپينوزا : مقصود من‌ از خدا، موجود مطلقاً نامتناهي‌ است‌، يعني‌ جوهري‌ كه‌ متقوم‌ از صفات‌ نامتناهي‌ است‌.     ::    افلاطون‌ : (خطاب‌ به‌ بيگانه‌) پس‌ پيداست‌ كه‌ شما ديري‌ است‌ كه‌ هرگاه‌ لفظ‌ «وجود» را به‌ كار مي‌بريد؛ با آنچه‌ مرادتان‌ هست‌، آشناييد. ما نيز پيش‌ از اين‌ مي‌پنداشتيم‌ كه‌ آن‌ را ] وجود را [ در مي‌يابيم‌، اما اكنون‌ متحير و دروا شده‌ايم‌.     ::    فيلولائوس‌ (400 سال‌ قبل‌ از ميلاد) : طبيعت‌ در نظام‌ جهاني‌ از نامحدود و محدود كننده‌ به‌ هم‌ پيوسته‌ شد، هم‌ نظام‌ كل‌ جهاني‌ و نيز همه‌ چيزهاي‌ در آن‌.     ::    بودا : رهرو از دست‌، آگاه‌، از پاي‌ آگاه‌، از رفتار خويش‌ آگاه‌ است‌. تنها و خرسند است‌، او را رهرو مي‌خوانند.     ::    ويتگنشتاين‌ : اثر من‌ شامل‌ دو بخش‌ است‌:بخشي‌ كه‌ عرضه‌ كرده‌ام‌ و بخشي‌ كه‌ ننوشته‌ام‌؛ و دقيقاً اين‌ دو بخش‌ است‌ كه‌ مهم‌ است‌.     ::    بودا : درشت‌ مگو تا نشنوي‌. راستي‌ را كه‌ سخن‌ خشم‌ آلوده‌، رنج‌ آورد، و بر تو نيز همان‌ رسد.     ::    ويتگنشتاين‌ : فلسفه‌ نشانگر امر ناگفتني‌ خواهد بود، بدين‌ طريق‌ كه‌ امر گفتني‌ را به‌ روشني‌ باز مي‌نمايد.     ::    پارمنيت‌ : لازم‌ است‌ گفتن‌ و انديشيدن‌ كه‌:هست‌، هست‌ زيرا هستي‌ (Einai) هست‌ و هيچي‌ (Mesen) نيست‌. اين‌ را به‌ فرمان‌ تو مي‌دهم‌ كه‌ دريابي‌.
آرشيو کاريکاتور

فلسفیدن !

لطفا در صورت تمایل در پیوند با این کاریکاتور به سوال زیر پاسخ دهید :

از دیدگاه فیلسوفان یونان , تفکر فلسفی چگونه آغاز می شود ؟

کد مطلب: 1663

     
 
تايپ فارسی تايپ انگليسی
 
  نمايش آدرس ايميل شما به سايرين
 

amir_sehhati_69@yahoo.com
از نظر من این عکس عکسی فلسفی نیست. چرا که یک فیلسوف واقعی نمی گه که ای کاش دو یا سه کتاب فلسفی با خودم میاوردم!! می گه ای کاش بیست یا سی تا دفترچه یادداشت میاوردم تا احساسمو در این لحظه می نوشتم و دیدگاهمو روی ورق میاوردم.....!!!!!!!
دوشنبه 6 تير 1390 ساعت 04:10
amir_sehhati_69@yahoo.com
از نظر من این عکس عکسی فلسفی نیست. چرا که یک فیلسوف واقعی نمی گه که ای کاش دو یا سه کتاب فلسفی با خودم میاوردم!! می گه ای کاش بیست یا سی تا دفترچه یادداشت میاوردم تا احساسمو در این لحظه می نوشتم و دیدگاهمو روی ورق میاوردم.....!!!!!!!
دوشنبه 6 تير 1390 ساعت 04:10
زيبا... يوناني ميگويد زيبا و زيبا ظاهر ميشود...
اما لحظه اي بعد زيبا زشت مينمايد و يوناني فرياد زنان از ترس رفتن زيبا مي پرسد....
خير... يوناني ميگويد خير و خير ظاهر ميشود...
اما لحظه اي بعد خير شر مي شود و يوناني فرياد زنان از ترس رفتن خير مي پرسد....
عدالت... يوناني ميگويد عدالت و عدالت ظاهر ميشود...
..........................................................
........................................................
يوناني سوار بر اسب تراژيك «من» ميپرسد چون ميداند زيبا زيباست و زشت زشت.....
ايراني سوار بر اسب ترديد و به دنبال چيزي كه انگار يوناني آزادي است مي پرسد و اميدوار است كه پرسيده باشد.....
ايده هاتوسط يك شواليه ي يوناني از سرزمين خدايان ربوده شدند و فلسفه پديد آمد. اما ديگران تنها در روياي اسب آزادي كه شواليه سوار بود فلسفيدند و ايده ها را به خاك سپردند.
و اي كاش شواليه اي ديگر!!!!!
يكشنبه 22 خرداد 1390 ساعت 16:29
مي‌توان گفت آغاز تفكر فلسفي فلاسفه يونان تفكر در طبيعت بود. آنها به دنبال يافتن روابط منطقي در طبيعت بودند و معمولا سعي بر توجيه اين روابط داشتند، پس تفكر به طبيعت نوعي تفكر فلسفي مي‌توانست باشد.
جمعه 13 خرداد 1390 ساعت 13:57
sadeghfallah4415@yahoo.com
اینکه تفکر فلسفی چگونه آغاز میشه ربطی به کاریکاتور فوق نداره ! به قول کانت : فلسفه تعلیم اندیشه ها نیست ، فلسفه تعلیم اندیشیدن است .
پس بالای قله رفتن و انجا نشستن و به دور دستها خیره شدن و احیانأ فی المجلس قرائت کتب فلسفی نیز نمودن ، از ملزومات تفکر فلسفی نیست چرا که انسان در هر نقطه و مکان و گوشه و زاویه هم می تواند تفکر فلسفی داشته باشد !!
جمعه 13 خرداد 1390 ساعت 00:11

12345678910